środa, 18 stycznia 2017

Jak uszyć torbę na zakupy, ze skórzanym dnem? – zrobisz sam

  Jak uszyć torbę na zakupy, ze skórzanym dnem? – zrobisz sam
 Bardzo lubię praktyczne rzeczy, dlatego powstała torba na zakupy z mocnym skórzanym dnem. Do wykonania jej wystarczy mieć kawałek skóry, mocną tkaną tkaninę i maszynę do szycia, opcjonalnie owerlok. Torba może być również trafnym prezentem z okazji zbliżającego się Dnia Babci :)
Potrzebować będziemy:
- prostokąt ze skóry,
- mocny płócienny materiał,
- maszynę do szycia (owerlok),
- centymetr,
- szpilki,
- elementy do ewentualnej dekoracji torby.

Krok 1 Skrojenie materiału i skóry.
Mój kawałek skóry ma 30cm długości i ok.16,5cm szerokości.
 Wymiary materiału musimy dopasować do naszego dna, dlatego składamy materiał na pół. Do materiału przykładamy nasze dno ze skóry. Skórę również składamy na pół i na materiale odmierzamy po prawej i lewej stronie połowę szerokości naszej skóry.Więc nasze wymiary złożonej tkaniny będą mieć 46cm (tu należy dodać ok. 2cm na szew) i wysokość naszej torby 55cm. Po rozłożeniu mamy prostokąt o wymiarach 94cmx55cm.

Krok 2 Szycie torby.
Najpierw łączymy bok naszej torby. Materiał składamy prawymi stronami do siebie i szyjemy. Tutaj w zależności od tego jakie mamy możliwości techniczne.  Ja uszyłam na owerloku, ale można śmiało uszyć na zwykłej maszynie ściegiem prostym i obrzucić brzeg zygzakiem.

Szycie dna. Dokładnie na środku przykładamy skórzane dno do materiału, prawymi stronami, aby po lewej i prawej stronie zostawić równią część po 8 cm. Łączymy i szyjemy z jednej strony i z drugiej.

Dno po przyszyciu z 2 stron wygląda jak poniżej na zdjęciu.

Zostają nam 2 otwory, które też musimy zszyć.

Rozkładamy dno na płasko i sami zauważymy, że skórzane dno z bokiem torby przylegają do siebie. Na materiale utworzył się charakterystyczny trójkąt.
Przykładamy do siebie prawą stronę skóry i materiału, i po lewej  stronie zszywamy dwa boki dna torby.

Krok 3 Wykończenie góry i wykonanie uchwytów.
 Całą górę torby obrębiłam na owerloku, ale może to być też zygzak, lub podwójne podwinięcie i przeszycie ściegiem prostym.
 Ponieważ u mnie jest brzeg obszyty, to podwijam materiał do środka tylko raz. Podwinięcie mam na 3,5cm. Aby na całości było równio, pomagam sobie centymetrem i przypinam szpilkami.

 Do wykonania uchwytów, które będą mieć 3,5cm szerokości potrzebujemy pasek o długości 40cm i szerokości 10,5cm. Pasek składamy jak na zdjęciach (podwójne podwinięcie) i zaprasowujemy, spinamy szpilkami i zszywamy blisko krawędzi.

Paski układamy w odpowiedni sposób, co widać na zdjęciu.

Warto końce uchwytów zabezpieczyć np. zygzakiem. Przypinamy je szpilkami, każdy po przeciwległym, dłuższym boku toby. Rozstaw między przypięciami wynosi 16cm.

Teraz tylko doszywamy paski i torba gotowa :)
 Jak mamy jakieś dodatkowe dekoracje do naszycia, to możemy również je wykorzystać. Ja uszyłam jeszcze prostą kosmetyczkę na zamek, udekorowałam szydełkową aplikacją i mamy oryginalny zestaw, idealny również na prezent  :)


--------------
Jeżeli w jakikolwiek sposób zainspirujesz się moim kursem, podziel się swoimi pracami. Chętnie Cię odwiedzę! 
Ściskam! 
                                                                                                 Dorota

6 komentarzy:

 1. Torba wyszła pięknie. Mam tyle różnych przydasi i nie lubię reklamówek. Wprawdzie lubię wiklinę i zakupy noszę w koszykach, ale czemu nie spróbować uszyć torby?
  Nie mam takiej wspaniałej maszyny tylko starego Łucznika, ale spróbuję. Dzięki za kursik. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kochana, na starym Łuczniku też można "wyszyciować" cuda. Ja na Łuczniku kiedyś też szyłam, ale aby wykończyć ładnie i estetycznie rzeczy, trzeba było poświęcić temu więcej czasu i cierpliwości :)

   Usuń
 2. Oj jakbym chciała by mi się udało :) ale jak nie spróbuję to się nie przekonam . Dziękuję za bardzo czytelny kurs i serdecznie pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę bardzo, wystarczy usiąść do maszyny i na pewno się uda :)

   Usuń
 3. Muszę spróbować stworzyć własną torbę! Dzięki za natchnienie, oraz bardzo fajnie napisany poradnik :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję serdecznie, z przyjemnością zobaczę Pani projekt. Ciepło pozdrawiam :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz po sobie - będę mogła i Ciebie odwiedzić:)

Nowsze wpisy Starsze wpisy Strona główna